Přeskočit na obsah

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis Agathy Christie načtené Alenou Vránovou

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie načtená herečkou Alenou Vránovou, která vedle kategorie Absolutní vítěz ovládla také Jednohlasou četbu. Dvacetičlenná porota vybrala oceněné v deseti kategoriích z celkem 90 přihlášených titulů od 14 vydavatelů ve výroční anketě, kterou již pojedenácté pořádá Asociace vydavatelů audioknih. Nejlepší audioknihou v kategorii vícehlasá četba se stal příběh sudetské rodiny Rozpůlený dům Alice Horáčkové, který načetli Jan Holík, Magdaléna Borová a Filip Kaňkovský. Ocenění Nejlepší dramatizace a zároveň Nejlepší audioknihy pro děti a mládež si odnáší novela Předvečer sv. Mikuláše scénáristy Lukáše Csiscely se Sašou Rašilovem v hlavní roli. Nejlepší interpretkou se stala Eliška Balzerová za načtení pamětí Roky francouzské spisovatelky Annie Ernauxové, nejlepším interpretem Jiří Vyorálek za audioknihu Zvedá se vítr, horor Kateřiny Surmanové zasazený na jižní Moravu. Nejlepším mluveným slovem mimo kategorie se staly Životice Karin Lednické se Zuzanou Truplovou a Norbertem Lichým. Nejlepším zvukem se dle zvláštní tříčlenné poroty pyšní v kategorii četba audiokniha Tam uvnitř něco je autora Tomáše Peřiny načtené Karlem Dobrým v režii a s hudbou Ivana Achera a v kategorii dramatizace Předvečer sv. Mikuláše v režii Petra Gojdy ve zvukové dramaturgii a s hudbou Bojana Bojiče. V hlasování posluchačů zvítězilo fantasy Arila: Poslední hvězda Radka Starého načtené Jitkou Ježkovou. Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získal Pavel Soukup, který cenu obdržel z rukou loňské osobnosti Taťjany Medvecké. In memoriam byl oceněn Norbert Lichý.

Žánrově i zpracováním byl tento ročník bohatý a i kvalita se stále drží vysoko. Kromě klasické četby románů uspěla jak dramatizovaná minisérie – Předvečer sv. Mikuláše, tak poezie – Tam uvnitř něco je, autobiografie – Vlastní životopis – i dokudrama Životice,” hodnotí letošní ročník předseda odborné poroty Tomáš Macháček. Tvoří ji nezávislí odborníci – publicisté, kritici, divadelní režiséři, pedagogové, spisovatelé a recenzenti. „Poprvé byl přihlášen titul, při jehož výrobě byla použita umělá inteligence s hlasem Karla Gotta vedle klasického interpreta Igora Bareše v audioknize Má cesta za štěstím,” zdůrazňuje Macháček. „Letos se na vysokých příčkách umístily herečky, které s výjimkou rozhlasových nahrávek ve světě komerčně vydávaných audioknih doposud téměř či vůbec nenačítaly – Eliška Balzerová nebo Alena Vránová,” dodává Macháček.

Nejprodávanější autorka všech dob Agatha Christie a audio podoba jejích memoárů Vlastní životopis, které podávají nanejvýš hodnověrné svědectví i o převratném 20. století, od vydavatelství OneHotBook – to je Absolutní vítěz i vítěz kategorie Nejlepší jednohlasá četba. Odborná porota vyzvedává především interpretační výkon herečky Aleny Vránové, díky které mají posluchači pocit, že poslouchají samotnou autorku detektivek: „Je to audiokniha, do níž se posluchači mohou zanořit a báječně se v ní zabydlet. Jedinečná Alena Vránová věkem, výrazem, expresí vzpomínek kopíruje živost Agathy Christie, její stále přítomný nadhled, lehkou ironii, sarkasmus a zvláštní umanutost. Nesmírně plastický projev zvládne v několika po sobě následujících minutách sehrát laskavou, konejšivou chůvu, strašidelného hrubiána, úzkost malého děvčátka i odstup staré ženy, která na konkrétní situaci jen vzpomíná.” Režisér Michal Bureš ponechal herečce maximální prostor. Střídmý sound design a autorská hudba Ondřeje Brouska dle hodnocení poroty „dotváří audioknihu ve prospěch dobové atmosféry i pocitu dobře prožitého jednoho dlouhého života. Můžeme podléhat pocitu, že posloucháme samotnou spisovatelku. Alena Vránová ve velmi složitých podmínkách pandemických omezení spolu s Michalem Burešem vytvořila něco zcela mimořádného. Její lehce ironizující a nadsazený přednes zábavných a podrobných pamětí slavné spisovatelky je tou nejlepší reklamou na zvukové zpracování literatury.

Audio podoba „famílienrománu“ Rozpůlený dům Alice Horáčkové vydavatelství OneHotBook si odnáší první místo v kategorii Nejlepší vícehlasá četba. „Jejím bonusem je citlivá režie Natálie Deákové a skvělé výkony interpretů Jana Holíka, Magdaleny Borové a Filipa Kaňkovského, kteří provází rodovou kronikou s nebývalou citlivostí i živelností. Jejich jednotlivé výkony, ale i jejich kombinace tvořící celek, dokáží strhnout a podmanit si. Velmi uvěřitelný, plastický příběh celkovým audio zpracováním vzbuzuje v posluchači až přímo hmatatelnou představu,” vyzvedává porota.

Napínavý Předvečer sv. Mikuláše scénáristy, učitele a spisovatele Lukáše Cscicsely v hlavních rolích se Sašou Rašilovem a Danielem Vanem a mnoha dalšími postavami od vydavatelství Audiotéka si odnáší dvě vítězství – Nejlepší dramatizace i Nejlepší audiokniha pro děti a mládež. Porota oceňuje, že „režisér Petr Gojda skvěle rozehrává s lehkostí a vtipem netradiční mikulášský příběh ve všech vrstvách, od skvěle procítěného hlasového obsazení se Sašou Rašilovem v čele, přes hudební pojetí až po bohatý a tvůrčím a inspirativním způsobem pojatý sound design. Výtečná nahrávka rodinného titulu. Nesmírně živě natočená nahrávka posluchače zcela vtáhne, přenese na místo děje a zcela jej pohltí. Široký výběr herců, kde i ta nejmenší role je svým obsazením dobře promyšlená, doplňují nadmíru realistické zvuky, ruchy a práce s celkovým zvukovým inženýrstvím nahrávky.”

V rámci mluveného slova mimo kategorie nejvíce zabodovala audio podoba dokumentární rekonstrukce tragických událostí roku 1944 Životice Karin Lednické vydavatelství Radioservis. Dle poroty „velkorysé audioknižní zpracování předkládá posluchačům herecky intenzivní interpretaci. Až dokumentární styl, který se však vrývá do podvědomí posluchačů, je charakteristický i pro skvělé interprety textu. Zuzana Truplová do svého hlasu promítla všechny emoce, které tam měly být. Její hlas je někdy chladný, jindy apelující a uhrančivý. Norbert Lichý pak předvádí to, co jsme na něm všichni milovali: Absolutní genialitu a dokonalost. V hlase, intonaci, ve všem.

Načtení nevšedně pojatých a mimořádně výmluvných memoárů Roky francouzské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxové vydavatelství OneHotBook vyneslo herečce Elišce Balcerové ocenění Nejlepší interpretka. „Eliška Balzerová v bezchybné a strhující interpretaci komplikovaného literárního útvaru zúročila své zkušenosti a mistrovství. Podává zde famózní výkon, je přesná v každém interpretačním odstínu, podobně jako autorka románu v pečlivé volbě každého slova. Nahodilost či přibližnost tato intenzivní výpověď nepřipouští,” dodává porota.

Ocenění Nejlepší interpret si za audioknihu Zvedá se vítr, mystický horor Kateřiny Surmanové z jižní Moravy v době povodní 1997, vydavatelství Témbr odnáší herec Jiří Vyorálek. Porota na jeho výkonu ocenila, že „výtečně balancuje mezi četbou a hraním, ve výsledku předvádí takřka ideální způsob, jak oba z možných přístupů vyvážit. Postavy podává s citlivostí, s přesně nadávkovaným napětím, uvěřitelně, jeho pojetí umocňuje atmosféru knížky. Na poměrně rozsáhlé ploše dokáže připoutat posluchače mnohovrstevnatostí svého projevu.

K dokonalému poslechu audioknih vždy přispívá vrcholný zvukový design, kde jsou již od loňska dvě kategorie – četba a dramatizace. Ocenění Nejlepší zvuk u četby tak získala audio podoba hororových básniček Tomáše Peřiny Tam uvnitř něco je, které pro vydavatelství Tympanum načetl Karel Dobrý v režii skladatele Ivana Achera, který se také postaral o hudbu a mastering. „Zvukový design skvěle dotváří atmosféru a fungují s textem jako jeden celek. Autorská hudba a citlivě užité zvukové efekty skvěle doplňují smysl textu a spolu s příjemně znějícím hlasem Karla Dobrého natočeným ve výborných studiových podmínkách tvoří neopakovatelnou atmosféru,” vyzvedávají členové poroty. U dramatizací si první místo za zvuk odnáší Předvečer sv. Mikuláše vydavatelství Audiotéka, kde se o zvukovou dramaturgii a hudbu postaral Bojan Bojič. „Oceňujeme propojení dramatizace s hlasem vypravěče – především to, že kniha dokázala zůstat zvukově na pomezí mezi čtenou audioknihou a rozhlasovou hrou a bere si to nejlepší z obou světů. … Skvělé propojení hudby, zvuků a mluveného slova, které vytváří tajemnou až hororovou atmosféru,” uzavírá porota.

Dle údajů Asociace vydavatelů audioknih v roce 2023 vydaly její členové celkem 716 nových titulů (v roce 2022 to bylo 644 titulů) a prodalo se 841 140 kusů audioknih. Nejprodávanějšími tituly byly Kmotr, Les v domě a Zatmění, z žánrů byl největší zájem o detektivky a thrillery, fantasy, humor a sci-fi.

Hlavním mediálním partnerem letošního ročníku je server Seznam Zprávy. Dalšími partnery cen AVA Audiokniha roku 2023 jsou Kosmas, Audiolibrix, Audioteka.cz, Český Rozhlas, Supraphonline.cz a server naposlech.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *